Linux

GNU/Linux

Základní informace:

Linux je jádro operačního systému GNU/Linux, ale běžně když se mluví o Linuxu, tak se tím myslí obecně celý operační systém GNU/Linux. Více informací o Linuxu a GNU naleznete třeba na Wikipedii, ale i na mnoho dalších stránkách.

GNU/Linux je jedním z mnoha alternativních operačních systémů. Panuje okolo něj mnoho mýtů, které bych chtěl vyvrátit:

Mýty:

1) Linux je jen na servery, je user unfriendly atd.

Z počátku tomu taky bylo. Byl to systém, který si psali hekři pro sebe. Dnes tomu tak už z daleka není - v distribucích naleznete grafické instalátory, různá "klikátka" pro nastavení atd.

2) Linux je jen příkazová řádka.

Naprostá většina distribucí obsahuje grafické desktopové prostředí (KDE, GNOME, Xfce, ...) a plno "klikátek" pro nastavení systému a hardwaru. Ale je fakt, že postupem času, jak člověk víc a víc proniká do tajů tohoto systému, tak některá "klikátka" opustí a nastaví raději texťák ručně, protože je to mnohem rychlejší a pohodlnější.

3) Linux je jen pro Guru.

No, nebudu vám nic nalhávat - pro úplné začátečníky to fakt není. Ti, co mají problémy cokoliv udělat ve Windows a prohlašují o sobě, že jsou jen "uživatelé", tak ti si nebudou schopni Linuxy nainstalovat. Něco jiného je užívání - ti, co zvládnou požívat nainstalované a nastavené Windowsy (včetně nainstalovaných všech programů), tak ti i bezpečně zvládnou používat nainstalované a nastavené Linuxy. Pokud máte někoho, kdo vám z počátku pomůže, tak máte napůl vyhráno. Pokud ne, tak určitě strávíte několik hodin na internetu čtením různých návodů a rad. Pokud nebudete líní a budete ochotní si něco přečíst, tak získáte prakticky plnou kontrolu nad systémem a jste schopni v systému ovlivnit vše na co si jen vzpomenete.

Klady:

+ GNU/Linux je programován pod svobodnou licencí - z toho plyne:

        - systém a programy máte většinou zdarma

        - nalezené chyby jsou rychleji opraveny a tak je systém bezpečnější

+ bezpečnost - v Linuxu prakticky nemusíte používat žádné antivirové programy, ani programy proti dalšímu škodlivému softwaru (malware)

+ možnost volby - když vám daná distribuce nevyhovuje, tak jednoduše přejdete k jiné

+ veškeré konfigurační soubory jsou prosté a přehledné texťáky - máte skvělý přehled o nastavení systému

+ automatické aktualizace stahují a instalují nejen záplaty a nové verze systému, ale i nainstalovaných programů

Zápory:

- paradoxně velké množství distribucí - nováčci se v nich ztrácejí a neví, jakou si mají vybrat

- omezená funkčnost, nebo nefunkčnost programů psaných pro Microsoft Windows => Linuxy se nehodí pro ty, kteří používají PC jako herní konzolu a nebo využívají specielní software (např. CAD)

- občas problémy s hardware - výrobci hardwaru stále většinou píší ovladače pouze pro MS Windows a nedodávají k hardware žádnou dokumentaci a tak se ovladače pro Linux píší dost často namáhavým a zdlouhavým reverzním inženýrstvím

Vím, že obrázek/video je za tisíc slov a tak vám zde na závěr dám několik odkazů na screenshoty z různých distribucí, aby jste si udělali představu, jak vůbec takové Linuxy vypadají.

Screenshots:

Kubuntu 10.04 beta "Lucid Lynx" - KDE 4.4

Ubuntu 10.04 beta "Lucid Lynx" - GNOME

openSUSE 11.2

Mandriva 2010

Videa: