CAD

CAD

Užitečné příkazy v AutoCADu a progeCADu:

Pokud znáte nějaký užitečný příkaz, co není moc známý a myslíte si, že by se mohl hodit i ostatním, tak mě kontaktujte a doplním ho.

Pokud potřebujete vědět co dělá nějaký příkaz/proměnná a nemáte možnost spustit AutoCAD, tak popis jednotlivých příkazů/proměnných najdete zde: anglicky (help pro AutoCAD 2008) nebo česky - příkazy a systémové proměnné. Doporučuji však anglickou verzi - česká je v popisu dost strohá...

Speciální znaky a úpravy textů pro text, mtext a dimension text:

Pouze vybrané speciální symboly a úpravy textu.

Programy pro AutoCAD:

Všechny programy od ManuSoftu jsou shareware. Pro programy Periscope a QuikPik je nutno odklepnout okno hned po startu AutoCADu a pro SuperPurge při spuštění příkazu. Dále už pak programy neotravují, a tak se dají bez problémů požívat i bez zakoupení. Ale jelikož cena není tak veliká, doporučuji programy zakoupit - podpoříte tak další vývoj.

Periscope

Zobrazuje po najetí myší na objekt jeho vlastnosti (barva, hladina, délka, ...) v tooltipe. Dá se nastavit čas po jakém se má tooltipe zobrazovat.

Doporučuji změnit font - standardní neumí české znaky (např. v názvu hladiny), a zapnout volbu "Preserve 'Previous' selection set" - jinak pokud použijete v příkazu "previous", tak to vybírá objekt u kterého Periscope naposledy zobrazoval vlastnosti.

Typ: Po stisknutí ctrl a najetí na entitu v xrefovaným výkresu Periscope zobrazí informace o celém xrefu místo informací o objektu.

QuikPik

QuikPik je untilita, která uzpůsobuje grafické rozhraní AutoCADu. Umí zamykat toolbary, okna. Zvětšuje roletu s hladinami v toolbaru Layers. Dovoluje roztažení nějakých oken, které mají v AutoCADu definovanou pevnou velikost.

SuperPurge

SuperPurge je program na čištění výkresů. Umí čistit z databáze mnohem víc věcí, jak standardní purge. Po zapnutí na "hard" vymaže z výkresu i požité hladiny, bloky, textové styly, ... Typ: Párkrát se mi už stalo, že mi SuperPurge zničilo celou databázi výkresu - proto doporučuji vždy po SuperPurge spustit i audit a vždy mít save těsně před provedením čištění.

2D stavařská nádstavba napsaná v AutoLISPu. Vhodná je hlavně pro pozemáky. Obsahuje například příkazy pro editaci textu kót (nad i pod čarou), kresba tepelné izolace o zadané šířce, hydroizolace, výškové kóty (kačeny) a mnoho dalšího. Více se dočtete na domovské stránce programu.

V případě, že vám program nefunguje je nutno zeditovat soubor acad200x.lsp nacházející se v ?:\Program Files\AutoCAD 200?\Support a doplnit do něj na konec tyto řádky:

;;; ST_200002

(setq *st_acadpath* "?:/Program Files/AutoCAD 200?/")

(load "STinit")

"?" Nahraďte dle své cesty. Více viz Aktuální informace na stránkách programu.

Program je šířen jako Open Source GPL2.

Neoficiální freeware nádstavba pro studenty VUT FAST, ale nejen pro ně. Obsahuje soubory bloků, šrafů, čar, legend a dalších užitečných věcí. Stavařskou nádstavbu tvoří dva programy:

CAD standardy

Obsahuje datové podklady (šrafy, písma, čáry, ...) pro kreslení "ČSN výkresů".

GG menu

Obsahuje menu, ikony, bloky a programy pro usnadnění kreslení. Pro správnou funkci GGmenu je nutno mít nainstalováné i CAD standarty.

Přidá do AutoCADu podporu záložek pro otevřené výkresy.

Program je distribuován jako freewere.

Velice rychle vyvíjený program určený hlavně silničářům, ale nejen jim. Program funguje jako externí aplikace komunikující s AutoCADem. CadTool obsahuje velkou spoustu funkcí - vyzdvihnu jen např. convert 3D -> 2D polylines, svahové "fousy" mezi dvěma polylines, ... Umí pracovat s terénem a návrhem trasy, podélné profily a spoustu dalšího.

CadTools je, ač s podivem, freewere.

Pokud víte o nějakém dalším dobrém programu pro AutoCAD, tak mě kontaktujte a doplním ho.

Odkazy na weby zabývající se CADy a AutoLISPem:

Autodesk Club - asi nejznámější stránky zabývající se produkty Autodesku. Pravidelně zde vychází články s návody a typy. Dále zde naleznete informace jak zdarma získat studentskou licenci na programy od Autodesku.

CAD Fórum - stránky věnující se CAD programům. Naleznete zde fórum, tipy a triky, CAD knihovny a další.

Další odkazy doplním později. Pokud máte typ na nějaký dobrý web, tak mě prosím kontaktujte.